Ochrana dýchacích cest pomocí filtrů (česky) SLP 3333

Ochrana dýchacích cest pomocí filtrů

Filtry chrání dýchací cesty před prachem, kapalnými aerosoly, viry, bakteriemi, toxickými výpary a radioaktivními aerosoly. K tomu slouží masky, polomasky, filtry, respirátory a ústenky.

Kde se používají filtry?

Filtrace vzduchu se uplatňuje v prostředích s prašným nebo jinak nebezpečným ovzduším, například v chemickém, petrochemickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu, ale i v laboratořích a nemocnicích.

Různé typy filtrů

Vzduchové filtry pevných částic oddělují pevné částice od vzduchu, čímž zachycují prach na povrchu nebo mezi filtračními prvky. Každý filtr má specifické vlastnosti, které je třeba sledovat. Návod, jak vybrat správný filtr.

Částicové filtry

Částicové filtry chrání před škodlivinami ve vzduchu, jako je prach, kouř a dým. Podle normy ČSN EN 529 musí mít filtry specifické označení typu, třídy, barvy, výrobce, značky CE a čísla normy. Příkladem je kombinovaný filtr P3 R, který chrání před pevnými a tekutými částicemi, biologickými a radioaktivními aerosoly, bakteriemi a viry.

Další označení filtrů

Filtry mají specifické značení. Písmeno P označuje filtrační účinnost (P1 nízká, P2 střední, P3 vysoká). Písmeno R značí, že filtr je vhodný k opakovanému použití. Písmeno D znamená, že filtr byl testován na dolomitický prach. Písmeno S označuje filtry vhodné pouze pro pevné aerosoly.